Podlahové rošty mriežkové

Lisované podlahové rošty PR

Lisované podlahové rošty sa vyrábajú vlisovaním rozperných pásikov do nosných pásov. Rošty sa vyznačujú vysokou estetikou prevedenia, preto je vhodné tieto rošty umiestňovať skôr na miesta, kde je kladený dôraz na design.

Lisované rošty je možné vyrobiť aj ako plné PRF, záťažové PRH, okenné vetrolamy PRO a rebrované PRZ a PRZM, kde rozperný prút je uprostred nosného pásu.

 

Zvárané podlahové rošty SP

Zvárané podlahové rošty sú vyrábané vlisovaním a následným zvarením rozperných prútov k nosným pásikom. Rošty sa vyznačujú vysokou nosnosťou a pevnosťou.

Okrem štandardného prevedenia je možné ďalej vyrobiť s prívlastkom SPO Offshore, čo znamená, že medzi nosnými pásikmi je ešte privarený jeden alebo dva rozperné prúty. Tým dôjde k výraznému zmenšeniu oka roštu. Nie inak je tomu pri zváraných roštoch SPD, kde je pod dodatočným prútom ešte dierovaný plech s okom 8x8 mm.

Príklad označenia roštov

Typy roštov potom v názve majú iba skratky označujúce typ roštu. Názov potom možno rozkľúčovať takto: 

SP - 34/38 - 30/2 - ST37.2/Zn - S4

 SP - typ roštu

 34/38 - obchodné označenie osovej veľkosti oka - vzdialenosť nosných pásikov/vzdialenosť rozperných prútov (presné vzdialenosti v tabuľke vyššie alebo v našom katalógu) 

 30/2 - výška/hrúbka nosného pásika v mm

 ST37.2/Zn - výrobný materiál / povrchová úprava

 S4 - protišmyková úprava (nepovinný údaj)

PR - 33/11 - 30/2 - ST37.2/Zn - S3

PR - 33/33 - 30/2 - ST37.2/Zn - S2

Podlahové oceľové rošty – ako na správny výber

U pororoštov – ako sa tiež mriežkové podlahové rošty nazývajú, existuje mnoho výrobných variantov a prevedení.

Podľa technológie výroby delíme mriežkové podlahové rošty na

 Lisované rošty PR

 Zvárané rošty SP

Pri výbere správneho podlahového roštu začnite otázkami, kde budú rošty umiestnené, na čo budú slúžiť a teda, či voliť rošty zvárané , alebo rošty lisované , prípadne či využiť niektorý zo sortimentu profilových perforovaných roštov alebo kompozitných roštov .

Z dôvodu odlišnej konštrukcie aj technológie výroby tu záleží predovšetkým na dvoch parametroch výberu. Aký veľký dôraz je kladený na estetiku a akú nosnosť má mať pororošt - v tomto ohľade sú na tom, pri totožných rozmeroch, lepšie zvárané rošty vďaka technológii zvárania oproti lisovaniu pod vysokým tlakom.

Čo sa týka presnej nosnosti, vždy ju konzultujte pri dopyte! Výsledná nosnosť je totiž závislá na kombinácii hneď troch parametrov podlahového roštu a to veľkosti oka, sile a výške nosného pásika a celkových rozmeroch roštu.

Najbežnejšie použitie roštov:

● plošiny v priemyselných areáloch 

● schody a schodiská 

● balkóny a terasy 

● okenné mreže 

● únikové cesty priemyselných budov 

● odtokové kanáliky a prekrytie kanálov 

● čistiace rohože 

● regálové police a regálové rošty 

● strešné mostíky pre kominárov 

● zatrávňovacie plochy 

● ploty a plotové dielce 

● obklady fasád 

● podhľady 

● nájazdové rampy pre autá

Články

Kde všade uplatniť podlahové rošty?

Kde všade uplatniť podlahové rošty?

Podlahové oceľové rošty? Kde všade môžete pri stavbe uplatniť ich výhody

Podlahové oceľové rošty sú pre svoju širokú škálu typov a prevedení stále častejšie obľúbené nielen pri priemyselných stavbách, ale aj na stavbách rodinných domov. Často sa stretneme aj s označením mrežovej rošty, či pororošty, vždy sa jedná o to isté.


Konštrukčné pojmy

Konštrukčné pojmy

V tomto článku sme pripravili prehľad kľúčových konštrukčných pojmov spojených s podlahovými roštmi. Dozviete sa tu o jednotlivých častiach roštov, ich rozmeroch, úpravách proti pošmyknutiu, lemovaniu a ďalších dôležitých termínoch, ako sú rozteč, veľkosť oka a okopový plech. Tento sprievodca vám pomôže správne vybrať a nainštalovať rošty pre rôzne aplikácie.