Spravný výber pororoštov

Podlahové oceľové rošty – ako na správny výber

pororoštov – ako sa tiež oceľové podlahové rošty nazývajú, existuje mnoho výrobných variantov a prevedení. Pri výbere správneho podlahového roštu začnite otázkami, kde budú rošty umiestnené, na čo budú slúžiť a teda, či voliť rošty zvárané rošty , alebo rošty lisované rošty , prípadne či využiť niektorý zo sortimentu profilových roštov . Z dôvodu odlišnej konštrukcie aj technológie výroby tu záleží predovšetkým na dvoch parametroch výberu. Aký veľký dôraz je kladený na estetiku – pohľadovo vzhľadnejšie sú totiž rošty lisované, aj keď to je občas individuálne. Akú nosnosť má rošt mať – v tomto ohľade sú na tom, pri totožných rozmeroch, lepšie rošty zvárané vďaka technológii zvárania oproti lisovaniu pod vysokým tlakom.

Lisované podlahové rošty Zvárané podlahové rošty Profilové perforované plechy

Čo sa týka presnej nosnosti, vždy ju konzultujte s odbornou montážnou firmou alebo predajcom! Výsledná nosnosť je totiž závislá na kombinácii hneď troch parametrov podlahového roštu, a to veľkosti oka, sile a výške pásky a celkových rozmeroch roštu. Solídna firma navrhne na základe výpočtu taký typ roštu, aby mal dostatočnú nosnosť, ale nebol zbytočne predimenzovaný a nepredražil tak cenu konečného diela.

Oko roštu

Zastavme sa teda hneď pri prvom z hlavných parametrov podlahových roštov a schodiskových stupňov – veľkosti oka. Tento parameter nielen čiastočne určuje nosnosť, ale hlavne o ňom uvažujeme z hľadiska použitia roštu. Typický štandardný rozmer používaný pri mnohých aplikáciách je 34/38 mm. Avšak pokiaľ majú byť rošty použité v miestach, kde po nich bude často chodené v dámskych podpätkoch, budú slúžiť handicapovaným ľuďom s najrôznejšími pomôckami, nie je žiaduce prepadávanie čohokoľvek, či z iného dôvodu je klasické oko veľké, je vhodné voliť oko hustejšie, napr. /19 v prípade zváraných roštov, alebo 22/11 pri roštoch lisovaných.

6Rozteč oka 5Veľkosť oka – lisovaný rošt

Nosný opasok roštu

Po výbere veľkosti oka prichádza voľba správnych rozmerov, teda šírky a výšky, nosných pásikov – toto je ďalší z hlavných parametrov určujúcich nosnosť roštu. Nosné pásky prenášajú zaťaženie a musia byť na koncoch vždy uložené aspoň 30 mm na nosnej konštrukcii. Čím menšie celkové rozmery roštu budú a čím viac bude plocha roštu podopretá nosnou konštrukciou, tým nižšiu a tenšiu pásku je možné voliť. Naopak v prípade väčších celkových rozmerov roštu a menej podporných bodov, musíme vyberať medzi rošty s vyššími a širšími pásikmi. Základná šírka nosných pásikov sa pohybuje od 2 do 5 mm a výška od 20 do 60 mm.

Rozmery a orientácia roštu

Na tento parameter nadväzuje údaj o celkovom rozmere podlahového roštu či schodiskového stupňa . Pre správnu orientáciu je nutné definovať dva pojmy - nosná dĺžka a nenosná šírka . Nosná dĺžka je rozmer v smere nosných pásikov roštu, teda ich dĺžka. Tie prenášajú zaťaženie roštu a volia sa tak, aby smerovali kolmo k smeru chôdze. V tomto rozmere sa podlahový rošt pokladá na nosnú konštrukciu. Nenosná šírka, spravidla sa uvádza ako druhý z rozmerov v označení roštov, udržuje vzdialenosť medzi nosnými pásikmi a konštrukčne je zhotovená z rozperných prútov či pásikov. Rozpené pásky či prúty len minimálne ovplyvňujú nosnosť roštu, nie sú teda pri výbere správneho roštu zásadné a rošt nimi bude výrobcom automaticky osadený adekvátne podľa vhodne zvolených ostatných parametrov roštu (oko, nosný pásik, celkové rozmery, požadovaná nosnosť). Všetko vyššie uvedené je názorne ukázané na obrázku „Nosná dĺžka vs. nenosná šírka“.

Výrobné materiály a povrchové úpravy

Podľa spôsobu a miesta použitia vyberáme materiál z ktorého je rošt vyrobený a jeho povrchovú úpravu. Najbežnejším materiálom je oceľ. Tá potom môže byť bez povrchovej úpravy pre suché priestory bez nárokov na antikoróznu odolnosť, alebo s povrchovou úpravou predovšetkým proti vlhkosti. Povrchovo môžu byť rošty upravené striekaním v rôznych farebných odtieňoch RAL, alebo najčastejšie žiarovým zinkovaním.

Pri procese žiarového zinkovania je rošt odmastený, ponorený za extrémne vysokých teplôt okolo 500 stupňov do zinkového kúpeľa a následne usušený. Na rošte tak vznikne tenký, vysoko odolný zinkový povlak, ktorý je schopný zaistiť antikoróznu ochranu po celú životnosť výrobku bez nárokov na údržbu. Žiarovo pozinkovaný rošt je možné zvárať všetkými bežne dostupnými metódami zvárania. Pokiaľ sú kladené na materiál roštu zvláštne požiadavky, napr. z dôvodu hygieny, váhy atď., je možné rošty vyrobiť aj z nerezovej ocele, alebo hliníka.

Protišmykové prevedenie

Štandardne sa rošty vyrábajú bez protišmykovej úpravy, ale je možné si zvoliť, či na rošte chceme protišmykovú úpravu prevedenú zúbkovaním. Táto úprava je užitočná, a často tiež vyžadovaná v miestach, kde pochôdzny rošt prichádza do styku s tekutinami a inými klzkými látkami, kde hrozí namŕzanie, alebo to vyžadujú bezpečnostné a technické normy a pod. Zúbkovanie je vykonávané v troch variantoch, z ktorých najbežnejšie je súvislé zúbkovanie na nosných pásikoch, v označení roštov najčastejšie uvedené skratkou S4.

Zváraný rošt s protišmykom

Rošt s protišmykovým prevedením

Vyššie uvedené riadky sú prehľadom základných parametrov a pojmov, potrebných na voľbu a výber podlahového mrežového roštu . Svojou širokou škálou výrobných možností a aplikácií je vhodný na využitie na mnohých miestach stavby od schodísk, zábradlí, lávok, podesť, zakrytie otvorov až po tienenie a pod. S jeho výberom by ste si teraz aspoň čiastočne mali poradiť svojpomocne, ale rozhodne neurobíte chybu, ba naopak , keď sa poradíte s montážnou firmou, alebo najlepšie priamo s predajcom, ktorý odborne navrhne riešenie s optimálnym pomerom cena vs. výkon a spoločne tak maximálne využijete vlastnosti a výhody podlahových mrežových roštov.